E-R: 9.00-20.00; L: 10.00-15.00; P: SULETUD

Hambastraasid

Iidsed rahvad praktiseerisid hammaste ehtimist kalliskividega. Vaid suursugused isikud võisid endale lubada sellise hammaste ilustamise ning asi seisnes mitte ainult nende kivikeste hinnas. Hammaste ehtimist peeti kõrgemasse ühiskonda kuulumise tunnuseks. Eksisteeris lausa eriline rituaal, mil valitseja järeltulijale tehti sellist hammaste ilustust märgiks tema kuuluvusest kõrgsoosse.

Viimasel ajal on moodsaks saanud kanda hammastel straase. Mood sellele uudsusele tuli Euroopasse Ameerika Ühendriikidest. Tänu kuulsale pop-kuningannale ja näitlejale Madonnale, ehivad straasid nüüd paljude daamide hambaid. Tänapäeval võib ehtida oma hambaid straasidega igaüks. Tasuks veel märkida, et ehtida hambaid võib mitte ainult straasidega, vaid ka kalliskividega.

Loomulikult ei teadnud iidsetel aegadel keegi midagi stomatoloogiast ning ehtimine kalliskividega tekitas nendele palju kahju. Kaasaegsed straasid on absoluutselt ohutud. Hammastele mõeldud straasid – unikaalne uudne ilustus, mis rõhutab teie individuaalset hollywoodi naeratust. Või siis vastupidi, varjab väiksema defekti. Hambastraase paigaldatakse üsna kiiresti, valutult ning absoluutselt kahjutult hammastele ja hambaemailile, kui jutt käib tavastraasidest või siis väiksematest kalliskividest.

Kuidas toimub protseduur?

Alustuseks kantakse hambale spetsiaalne fluoori alusel geel, mis liimitakse peale, lisaks sellele, et see kinnitab püsivalt straasi, tugevdab see ka hambaemaili. Tänu geelile saavutatakse straasi paremat haakumist hambaemailiga, mis on straaside paigaldamisel väga tähtsaks momendiks. Edasi kantakse sellele kohale, kuhu paigaldatakse staas, eriline valgustpeegeldav bonding. Suunatud valguse abil bondingut polümeriseeritakse mõne sekundi jooksul. Edasi astub töösse spetsiaalne, samuti valgustpeegeldav komposiitmaterjal, millele paigaldataksegi straas. Mõne sekundi jooksul toimub komposiitmaterjali polümerisatsioon. Straasi paigaldus on lõpetatud. Nagu näete, kleebitakse straasid hamba peale, mitte aga inkrusteeritakse sellesse.

Standardsed straasid püsivad hammastel mõnest kuust kuni mitme aastani. Kui te aga soovite selle maha võtta palju varem, pöörduge lihtsalt stomatoloogi juurde. Nimetatud protseduur võtab aega vaid mõne minuti, hambale endale aga ei jää ühtegi jälge ega kriimustust.

Nagu näete, on straasi paigaldamine lihtne ja kiire protseduur, neid võib paigaldada isegi metall-keraamilistele kroonidele. See nõuab vaid mõned minutid kvalifitseeritud stomatoloogi tööd ja spetsiaalsete materjalide olemasolu. Kõige paremaid tulemusi annab stomatoloogiliste straaside paigaldus. Straaside keskmine teenistusaeg umbes üks aasta. Erilist hooldust straasid ja muud hambailustused ei nõua, samuti kasutate te endiselt enda tavapärast hambapastat ja hambaharja.

Kõige parem on fikseerida straase hea väljanägemisega hammastele. Nii et, kui te otsustasite selle protseduuri kasuks, on teil lausa vajalik ravida terveks kõik hambad, neid valgendada.

Hambastraasid – hooldusreeglid

Kahjustada hambal olevat straasi kõige tavalisema hambaharjaga on absoluutselt võimatu: spetsiaalne liimiv materjal hoiab straasi üsna kindlalt paigal, probleeme suuõõne hügieeniga ei peaks teil küll tekkima. Peamine aga, ärge unustage, et mistahes konarus hamba pinnal korjab endale toidujäätmed. See aga tähendab, et see ala nõuab hoolsamat ja sagedasemat puhastamist.

Hambastraaside hooldusel on põhireeglid: ärge närige pähkleid, keelduge kõvast toidust, püüdke võimalikult vähem mäluda selle hambaga, millele on paigaldatud straas. Mida vähem te ärritate straasiga hammast, seda kauem ta “hakkab teil elama”.

Vanematele hambaskaisidest ja hambastraasidest.

Tahaks öelda mõned sõnad lastevanematele, kelle lapsed paluvad paigaldada nendele moodne “briljandike”. Ärge veenge teda ümber. Skaisid ja straasid teenivad lapse jaoks oma hammaste tervise eest hoolitsemise stiimulina, kujundavad lapses pikaajalise positiivse harjumuse jälgida moodi, mis tähendab, et ka hammaste tervist. Vaadake sellele lapse silmadega – imetledes hammaste ilustust, harjub ta pöörama tähelepanu nende seisukorrale, sest on ju ilmselge, et kaariesega, halvasti hooldatud hammastel olevad skaisid ja straasid talle kindlasti ei meeldi, siit ka stiimul igapäevaseks hügieeniks, mis hoiab teie lapse hambad tervetena pikkade aastate vältel.